KEMOTERAPİ SONRASI PROTEZ SAÇ UYGULANIRMI?

Saç dökülmesi erkek ya a kadın hemen hemen her yaş grubunda farklı nedenlerden ötürü görülebilir. Bu dökülmeler derece derecedir. Erkek dökülme dediğimiz dökülmelerde tekrar saçlar çıkmaz ve kellik oluşur. Ya da diğer dökülmeler yaşanarak kısmi dökülmeler olur. Saç ekimi yaptırarak bazı dökülmelerde kellik problemine çözüm bulabilirsiniz. Fakat bazı durumlarda bu yolu tercih edemezsiniz.

İlaç kullanımı ile oluşan dökülmelerde saç protezi çok güzel bir alternatiftir. Özellikle kanser hastaları kemoterapi ve radyoterapi görmeleri sonucu kısa sürede saçlarını kaybederler. Bu durum hastalığının yanı sıra görüntü değişikliği yaratacağı için psikolojik olarak çöküm yaşamalarına da neden olur. Kemoterapi sırasında alınacak olan ilaçların dozuna göre saç dökülme problemi oluşur. Bu yolla dökülen saçlar genellikle tekrar çıkar. Tedavi süresince yani bir süreliğine saç problemi yaşanır. Hastaların morallerinin yüksek tutulabilmesi için saç protezi ile çözüm bulunabilir. Saç protezi kemoterapi gören hastalara kolaylıkla uygulanabilirken onlar için de büyük moral kaynağı olur. Hastanın saç örneği alınarak birebir aynı saçı yapılır ve o protez uygulanır. Bu sayede saçları hiç dökülmemiş gibi olur. Tedavinin bitmesinin ardından tekrar saçlarınız çıktığında protezinizi çıkartabilirsiniz. Fakat genellikle bu tedavinin ardından çıkan saçlar daha yumuşak, renkleri daha açık ve cansız olarak çıkabilir. Bu gibi durumlarda da saçlarınızın canlanmasını beklerken protezinizi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Saç protezi sizin ihtiyacınız olduğunda uygulanabilecek ve istediğiniz zaman çıkartabileceğiniz bir işlemdir. Bu protez uygulamasında kullanılan maddeler doğal ve kimyasal içermediği için tedavi süresinde de rahatlıkla kullanılabilir. Bu açıdan saç protezi hem saç dökülmesine güzel bir çözüm olur iken aynı zamanda iyi bir moral kaynağı olacaktır. Sadece görünüş açısından değil sağlık açısından da protez saç kullanılmalı. Kışın soğuklardan koruyarak sinüziti engeller yaz aylarında güneşten koruyarak yamayı engeller ve dış görünüşü iyi yönde etkiler. Hem sağlık hem görünüş ikisini bir arada sizlere sunar. En çok da tedavi görüp geçici süre saç kaybı yaşayan ve yüksek derecede moralleri bozulan hastalar için çok iyi bir moral kaynağıdır.

You May Also Like

About the Author: Lorem Ipsuma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir